Energia słoneczna w Polsce

szlachetne-zdrowie.pl

Energetyka słoneczna z roku na rok cieszy się w Europie większym zainteresowaniem inwestorów, w tym także w Polsce. Wprzeciągu rokukraj nad Wisłą jest nasłoneczniony przez około 57- 79dni.

Najlepiej napromieniowanymi rejonami Polski jest południowa cześć województwa lubelskiego. Najmniejszy (w skali roku) dopływ energii słonecznej można zaobserwować w rejonie Śląska oraz w rejonach znajdujących się na styku Czech, Niemiec i Polski (tak zwany „Czarny Trójkąt”), z uwagi na bardzo wysokie zanieczyszczenie powietrza.

Dużą zaletą energii słonecznej jest łatwa jej adaptacja do celów domowych. Na terenie Rzeczpospolitej odmaja dowrześnia promienie mająwystarczającą moc, żeby ogrzać wodę, która jest wykorzystywana w domu (dostęp do promieni słonecznych w okresie letnim sięga nawet 16 godzin).

Niestety wiosną i zimą nasłonecznienie jest zdecydowanie mniejsze (około 8 godzin) – w tym okresie energia słoneczna stanowi pomoc dla systemy ogrzewania wody użytkowej lub wspomagadziałanie pomp. Nie wszyscy wiedzą, że w 2012 roku Polska zajęła drugie miejsce w sprzedaży instalacji słonecznych wśród krajów europejskich.

malowanie proszkowe kielce filtry powietrza wewnętrzne