Memy, czyli informatycy w internetowej rzeczywistości

Produkty popkultury możemy zauważyć niemal w każdej dziedzinie naszego życia. Mogą wpływać na to, w jaki sposób się ubieramy, jak urządzamy mieszkania czy jakie rozrywki cenimy sobie najbardziej.

Wpływają również na to, jak wygląda internetowa rzeczywistość. Popkulturową obecność informatyków można zauważyć między innymi w memach, czyli obrazkach udostępnianych w Internecie.

Tutaj po raz kolejny możemy spotkać się ze stereotypowym sposobem przedstawiania informatyków. Zwykle traktowani są w sposób zgoła prześmiewczy.

Ich postacie uznawane są za świetny obiekt żartów i mają obrazować osoby, które niczego nie wiedzą o rozrywce, a cały swój wolny czas poświęcają tylko i wyłącznie na gry komputerowe. Internetowe memy oczywiście nie muszą mieć żadnego przełożenia na otaczającą nas rzeczywistość, ani też nie muszą w wysokim stopniu jej odzwierciedlać.

Warto pamiętać, że służą przede wszystkim rozrywce. Nie mają być źródłem wiedzy o danej grupie społecznej czy służyć obrażaniu kogokolwiek.

Jak wszystko w kulturze „pop”, ich zadaniem jest swobodne traktowanie sytuacji. Krótkie komunikaty, zawiera na takich obrazkach, w pewien sposób świadczą o charakterystycznej dla popkultury ulotności.

automaty do bram garażowych