Wiele osób w trakcie budowy domu zapomina o tym, aby postawić na takie materiały, które zapewnią o wysokich oszczędnościach związanych z energią. Tymczasem jest to kluczowe, jeśli chcemy mieszkać w prawdziwie energooszczędnym domu. Zacząć można choćby od samej izolacji ścian i doboru właściwych materiałów budowlanych, które pozwolą nam uporać się z problemem energetycznym.
Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że wszystkie przegrody zewnętrzne w naszym domu, a więc nie tylko ściany, lecz również podłoga oraz dach, mają za zadanie w sposób skuteczny chronić przed zbyt dużą ucieczką ciepła z naszego domu. Nie będą mogły tego robić, jeżeli nie będą do tego odpowiednio dostosowane – dlatego też istotne jest, aby zwiększyć izolacyjność wszystkich wspomnianych przegród. Jak się bowiem okazuje, już samo zwiększenie izolacyjności ścian może spowodować, że utrata ciepła spadnie o 40 procent.
Na całe szczęście dla nas, dobrą izolacyjność ścian możemy uzyskać w wielu różnych technologiach budowy, tak więc ściany mogą zostać wzniesione przy pomocy:
- silikatów,
- ceramiki tradycyjnej lub poryzowanej,
- betonu komórkowego,
- elementów kermazytobetonowych.
W dalszej kolejności możemy zdecydować, w jaki sposób najlepiej będzie ocieplić ściany – tutaj od lat najbardziej popularnymi opcjami pozostają wełna mineralna oraz styropian. Największe znaczenie przy wyborze odpowiedniego materiału na ocieplenie mieć będzie współczynnik przewodzenia ciepła.
Jak poprawić termoizolacyjność naszych ścian?
Największy wpływ na uzyskanie odpowiedniej wartości wspomnianego współczynnika będziemy mogli osiągnąć dzięki zastosowaniu odpowiedniej grubości warstwy termoizolacyjnej. Szczególnie ważne jest, aby zadbać o różne newralgiczne miejsca w naszym domu, które są narażone na większe straty ciepła. Jak się bowiem okazuje, jeśli nie wyeliminujemy i nie ocieplimy odpowiednio takich miejsc, to możemy utracić nawet 30 procent całej energii, która jest dostarczana do mieszkania w celu ogrzania budynku.