Entuzjazm i pozytywne nastawienie
Ludzie pozytywni i entuzjastycznie nastawieni do życia są bardziej lubiani i chętniej przyjmowani do pracy. Kandydat, który od wejścia emanuje pozytywną energią, uśmiechem i ciepłem robi dużo lepsze pierwsze wrażenie niż jego przestraszeni i poważni konkurenci.
W kontakcie z człowiekiem pogodnym łatwiej jest także zbudować komfortową do rozmowy atmosferę. To obopólna korzyść i łatwiejsza komunikacja pomiędzy rozmówcami.
Entuzjazm podczas rozmowy kwalifikacyjnej to także sygnał dla osoby rekrutującej, że kandydat mimo stresu potrafi się zachować i nie zżerają go negatywne emocje. Wie także, że może pozytywnie się takie podejście przełożyć na jego efektywną pracę.
Taki aspirant zostaje także bardziej zapamiętany i pozostawia dobre wrażenie po sobie na dłużej aniżeli osoby pospolite i zestresowane. Ma to często kluczowy wpływ na wybór kandydata.
Dlatego warto podejść do rozmowy rekrutacyjnej otwarcie i przyjąć pozytywną wersję jej przebiegu. To nam pozwoli wyzwolić w sobie pożądany entuzjazm i przejść przez rozmowę z większą pewnością.
łuszczenie prętów
Polecane artykuły
Praca w herbaciarni
W miejscach, takich jak herbaciarnia, zwykle unosi się bardzo przyjemny aromat, który zachęca klientów, by pozostali w nich jak najdłużej. Nie da się ukryć, że wspaniały zapach przyciąga również ludzi, mających się znaleźć po drugiej stronie – przyszłych ekspedientów. Jako że sklepy, oferujące he
Skupienie i aktywne słuchanie
Niełatwo podczas rozmowy o pracę zachować zimną krew. Warto jednak się w miarę możliwości uspokoić i skupić na zadawanych pytaniach i rzeczowo na nie odpowiadać. Skupienie i aktywne słuchanie bowiem to nie tylko cecha jaka powinna charakteryzować osobę przeprowadzającą rekrutację. Ważne też aby kan